Proč kojit ?
Mateřské mléko obsahuje vše, co dítě potřebuje ke správnému prospívání: vodu (hlavní složku mateřského mléka), bílkoviny, tuky, uhlohydráty, minerály, vitamíny a železo. Vždy má správnou teplotu, dokonce i když jste mimo domov. Je sterilní a levné. Mateřské mléko má také další přínosy, a proto je lepší než náhradní mléko: poskytuje dítěti imunitu a protilátky, které jsou tvořeny tělem matky v boji proti bakteriím a patogenním látkám. Tento způsob ochrany je pro dítě důležitý, protože jeho imunitní systém se neustále vyvíjí. Obzvláště mlezivo obsahuje mnoho imunoglobulinů, které v imunitním systému plní funkci protilátek. Význam mateřského mléka nabývá stále větší důležitosti i v oblasti prevence alergií, protože výskyt nesnášenlivosti potravy a alergií u novorozenců se zvyšuje. Mnoho novorozeňat nesnáší bílkoviny obsažené v kravském mléce. Proto je výlučné kojení v období prvních 6 měsíců dítěte výbornou prevencí před výskytem alergií.
První kojení
Vaše miminko bude potřebovat ihned po narození čas, aby se adaptovalo na teplotu prostředí a přizpůsobilo se podmínkám okolního světa. Dítě by mělo být přiloženo do 30 minut po porodu. Nejprve si jej položte na břichu tak, aby hlavička směřovala k prsu. Brzy začne špulit pusinku a něco hledat - Váš prs. Některá miminka sají energicky ihned v počátcích, jiná jsou spíše unavená a jen se o prs otírají a olizují jej. Správné kojení nebolí, naopak je příjemné. Při kojení se vytváří intimní a důvěrný vztah mezi Vámi a Vaším miminkem. Vychutnávejte si tyto krásné a láskyplné okamžiky. Odpočívejte s vědomím, že ihned po porodu Vaše prsy produkují tu nejlepší potravu pro Vaše dítě: mlezivo. To uspokojí chuť dítěte, ale nezatíží žaludek, protože ve srovnání s pozdějším mateřským mlékem obsahuje sice méně tuků a cukrů, ale více vitamínů a bílkovin. Bílkoviny obsažené v mlezivu, imunoglobuliny, jsou důležité pro přenos protilátek z těla matky k dítěti. Koncentrace imunoglobulinů v mléce je nejvyšší ihned po narození. Představují něco jako první „očkování" miminka.
Jak dlouho by mělo kojení trvat
Miminko by mělo mít možnost pít kdykoliv, ve dne i noci a libovolně dlouho. Na začátku kojení dítě jemně stimuluje bradavku, aby došlo ke spuštění vypuzovacího reflexu. Obecně lze říci, že kojení zpravidla trvá 10 až 30 minut dle potřeb miminka. Některé miminko pije rychle a intenzivně, jiné zase saje pomaleji, přičemž množství vypitého mléka může být stejné. Neodtahujte dítě od prsu příliš brzy, protože se mu nedostane výživné zadní mléko bohaté především na tuky a nebude uspokojen hlad dítěte. Raději než hodiny sledujte Vaše miminko. Jestliže saje a polyká rytmicky, má pravděpodobně stále hlad. Dítě by mělo být výlučně kojeno alespoň po dobu 6 měsíců. Po tuto dobu nepotřebuje zdravé dítě ani čaj, ani žádný jiný přídavek k mateřskému mléku.
Příčinou podráždění a bolestivosti bradavek není délka kojení, ale nesprávná poloha při něm!
Polohy při kojení
Pro správné a příjemné kojení je rozhodující vhodná poloha miminka při kojení. Pro dítě je obtížné polykat mléko, leží-li na zádech a musí-li mít natočenou hlavičku směrem k matce. Při této poloze dochází k velkému namáhání bradavky, protože miminko musí vyvinout značnou sílu, aby se u bradavky udrželo. Bradavka je potom velmi citlivá a bolavá. Není důležité, zda při kojení sedíte nebo ležíte. Před kojením je vhodné podložit si nohy polštářkem nebo podložkou, aby se uvolnila páteř a nedošlo k přetěžování hráze. Správná poloha je ta, při které je bříško dítěte umístěno proti Vašemu břichu a uši, ramena a boky miminka tvoří rovnou linii. Poloh při kojení je celá řada. Vyberte si tu, která bude Vám a Vašemu miminku nejlépe vyhovovat. Nikdy nepřikládejte k prsu dítě křičící, neboť při křiku je jeho jazyk obrácen nahoru a v této poloze nemůže bradavku uchopit, bradavka se dostane pod jazyk a dítě nemůže sát.
Poloha „kolébka"
Hlavička dítěte je položena v ohbí Vaší paže. Podložte si ruku polštářkem, abyste do ní během dlouhého kojení nedostala křeč. Existují i speciální kojící polštářky, které umožňují držet dítě ve vyšší pozici a Vy se tak nemusíte předklánět dopředu. Tato poloha může být nevhodná po matky, jenž prodělaly císařský řez, a to kvůli poloze nohou miminka přes Vaše břicho.
Poloha tanečníka
Miminko leží na matčině předloktí, druhou rukou si matka přidržuje prs. Je vhodné podepřít předloktí polštářem. Výhodou této polohy je, že maminka může během kojení měnit prsy, aniž by měnila způsob držení dítěte. Maminka má také kontrolu nad pohyby hlavy dítěte. Tato poloha je vhodná pro předčasně narození děti nebo děti mající problémy se správně přisát.
Boční (fotbalové) držení
Miminko leží opět na matčině předloktí, nohy dítěte jsou položeny podél matčina boku. Tato poloha je vhodná pro děti slabé, neklidné a předčasně narozené. Maminka po císařském řezu si chrání své jizvy před kontaktem s tělem miminka. Může se zdát, že v této poloze nemůže dítě správně dýchat. Opak je pravdou. Miminka mají malý tupý nosík, který zaručuje dostatečný prostor mezi nosem a bradavkou. Při obtížích s dýcháním by dítě okamžitě uvolnilo bradavku.
Poloha vleže
Dítě leží na boku podél boku matky, tělo má přitisknuté k matčinu tělu, obličej přivrácený k matce. Matka je poněkud prohnutá v kříži, aby její břicho nebránilo těsnému přiložení dítěte.
Změny mateřského mléka
Signálem k tvorbě mléka je první kojení. Čím více a častěji miminko saje, tím více mléka je produkováno. Efektivní a časté kojení také urychluje proces přeměny mleziva na výživné přechodné mléko, obsahující stále velké množství proteinů a imunoglobulinů. Tyto změny začínají asi po 24 hodinách po porodu a jsou kompletní přibližně po 5 dnech.
Za 10 až 14 dní po porodu začíná produkce mateřského mléko. Mateřské mléko obsahuje více tuků a cukrů, ale méně bílkovin. Maminky jsou často překvapené, když se poprvé objeví mateřské mléko - namísto jemného bílého mléka má namodralou barvu, vodnaté složení a vypadá jako kravské mléko. Plně ovšem uspokojí hlad miminka. V průběhu kojení se začne uvolňovat tzv. zadní mléko, které je vysoce kalorické a naplní bříško miminka. Neměňte proto při kojení prsy příliš často a ve krátkých intervalech, jinak se toto zadní mléko dítěti nedostane a nebude uspokojen jeho hlad.
Příprava na kojení
V průběhu těhotenství pokožka kolem bradavky tmavne: Vaše prsy se připravují na kojení. To je ten správný čas rozhodnout se, zda si přejete kojit nebo ne. Odborníci Vám poradí, jak správně připravit prsy na kojení. Buďte opatrná. Snažte se řídit pravidlem: méně znamená více, protože třením, kroucením a taháním bradavek si můžete přivodit předčasné trápení. Dodržováním správné polohy při kojení a používáním vhodných přípravků (mast, chrániče bradavek, vložky do podprsenky) lze předejít bolavým nebo rozpraskaným bradavkám.
Tipy na péči o pokožku prsů a bradavky
- V průběhu těhotenství nebo v období kojení neomývejte prsa mýdlem. Výsledkem by byla suchá a hrubá pokožka.
- Omývání či sprchování střídavě chladnou a studenou vodou stimuluje krevní oběh.
- Pokud máte možnost, buďte doma alespoň chvilku bez podprsenky, aby pokožka mohla dostatečně větrat.
- Také krátké opalování na sluníčku bez horního dílu plavek v době těhotenství i po porodu prospěje Vaší pokožce.
- Máte-li velmi suchou pokožku, natírejte prsa po koupeli olejem. Nejlepší je čistý olivový olej.
Co dělat v případě plochých nebo vpáčených bradavek?
Jemným masírováním nebo lehkým štípáním se bradavka vztyčí. V případě plochých nebo vpáčených bradavek ke vztyčení bradavky nedojde vůbec nebo částečně. Vpáčená bradavka je jakoby vtlačená do prsní tkáně. Kojení je možné i v případě vpáčených bradavek, pokud se něj správně připravíte.
V případě plochých nebo vpáčených bradavek lze v podprsence pravidelně nosit formovače bradavek. Tyto formovače lze používat již od pátého měsíce těhotenství. Při nošení formovačů vyvíjí podprsenka na formovače jemný tlak a tento tlak potom pomáhá bradavce se vztyčit. Svrchní část formovače má otvory umožňující cirkulaci vzduchu a dostatečná vzdálenost mezi podprsenkou a bradavkou zamezuje odírání bradavky. Formovače se nepoužívají přes noc. Při nošení formovačů pravidelně pokožku kontrolujte pro případ výskytu alergická reakce (pouze velmi vzácný případ).
Pokud zjistíte, že máte ploché nebo vpáčené bradavky, až po narození dítěte, i v tomto případě můžete formovače používat. Je vhodné je nosit vždy půl hodiny před každým kojením. Miminko si na kojení připravte ještě před odstraněním formovačů. Bradavky jsou poté více vztyčené a dítě můžete správně přiložit. Během určité doby silný tlak, který dítě při sání vyvíjí, zformuje bradavky do správného tvaru. Jestliže si nevíte rady nebo máte problémy při kojení, vyhledejte pomoc laktačního poradce.
Kontaktní kojicí kloboučky
Kontaktní kojící klobouček pomáhá mamince při kojení v případě plochých nebo vpáčených bradavek. Aby se dítě dokázalo správně přisát, musí na svém patře cítit matčinu bradavku. Jinak se při kojení pouští prsu a neustále hledá. Pozor, nechrání citlivé a rozpraskané bradavky během kojení! Tvar kloboučku umožňuje zachovat miminku kontakt s přirozenou vůní matčina prsu. Dlouhodobé nebo nevhodné používání kloboučku může negativně ovlivnit následné kojení bez kloboučku. Prosím, konzultujte proto použití kloboučku s lékařem či vyškoleným odborníkem. Kojicí klobouček je vyroben z velmi jemného silikonu, je šetrný k pokožce a má neutrální vůni.
Problémy s produkcí mléka
Dostatečně kojené dítě je spokojené, živě reaguje a budí se několikrát za den. Má dost pomočených plen (6-8 za den, po 4. měsíci 4-6). Stolice je zpravidla 3-8x za den, typického vzhledu, připomínající vajíčka vařená na měkko (zelená stolice bývá u dětí, které jsou kojeny příliš krátce vždy z obou prsů, kdy dostávají jen přední mléko bohaté na mléčný cukr - laktózu).
Nadbytek mléka
Některé maminky mají pocit, že mají příliš mnoho mateřského mléka. Při nadbytku mateřského mléka byste měla omezit příliš časté odsávaní mléka pomocí odsávačky, neboť obecně platí: čím častěji odsáváte, tím více mléka se Vám tvoří. Mezi přirozené způsoby omezení produkce mléka patří např. vypití 2 až 4 šálků mátového nebo šalvějového čaje. Po ukončení kojení chlaďte prsy (např. pomocí chladivých zábalů) asi po dobu 20 minut, čímž dojde ke zpomalení produkce mléka. Tvorba mléka se může zvyšovat s rostoucími požadavky dítěte. K prvnímu nárůstu potřeb dítěte dojde asi 10. den po porodu, druhý nárůst nastane přibližně za měsíc a třetí asi za 12 týdnů po porodu.
Nedostatek mléka
Může se Vám zdát, že dítě pije z obou prsů a stále není spokojené. Jak byste měla postupovat? Nezačínejte dítě ihned krmit z láhve. To by bylo prvním krokem k zahájení procesu odstavení miminka. Dítě hladové nebude, neboť Vaše tělo je schopno vyprodukovat během 1 hodiny asi 50% množství mléka, které bylo vytvořeno při posledním kojení. Jestliže budete dítě přikládat častěji, asi každé 2 hodiny během 1 až 2 dnů, produkce mléka se zvýší. Stejný účinek má pravidelné odsávání mateřského mléka pomocí odsávaček mateřského mléka. I zde platí pravidlo: čím častěji odsáváte, tím vyšší je tvorba mléka. Vyberte odsávačku, která budu nejlépe vyhovovat Vaším potřebám a zaručí Vám tak pohodlné a bezpečné odsávání. Je však velmi důležité, abyste si během dne odpočinula, jedla pravidelně vyváženou stravu a měla dostatek času věnovat se svému dítěti. To však není možné bez podpory partnera, přátel či příbuzných.